Scroll Top
Igriška ulica 22a, Preserje, 1235 Radomlje
+386 (5) 99 44 737

Bolj zdrava delovna okolja: Kaj je skrivna sestavina?

Pisarna

Bolj zdrava delovna okolja: Kaj je skrivna sestavina?

Položaji telesa pri delu: Pot do poškodb brez prave opreme

V sodobnem delovnem okolju, kjer veliko časa preživimo za računalniki in pri pisalnih mizah, je ergonomska oprema postala ključnega pomena. Nepravilni položaji telesa pri delu lahko vodijo do resnih zdravstvenih težav, ki vplivajo na kakovost življenja in produktivnost. Razumevanje, kako različni položaji telesa vplivajo na zdravje, je prvi korak k preprečevanju poškodb in zagotavljanju zdravega delovnega okolja.

Sedenje

Večina zaposlenih večino delovnega dne preživi sede. Dolgotrajno sedenje v nepravilnem položaju lahko povzroči bolečine v hrbtu, vratu in ramenih, kar je posledica prekomernega pritiska na hrbtenico in mišice. Značilne poškodbe zaradi nepravilnega sedenja vključujejo hernijo diska, išias in kronične bolečine v ledvenem delu hrbta. Poleg tega lahko slaba cirkulacija zaradi dolgotrajnega sedenja privede do težav s krvnim obtokom, kot so krčne žile in globoka venska tromboza.

Stanje

Medtem ko se stanje na prvi pogled zdi bolj zdravo kot sedenje, lahko nepravilna drža pri stanju povzroči tudi težave. Dolgotrajno stanje obremenjuje spodnji del hrbta, kolena in stopala. Nepravilna razporeditev teže in neustrezna opora lahko privedeta do bolečin v nogah, kolenih in stopalih ter do težav z ravnotežjem in stabilnostjo. Tipične poškodbe, povezane s stanjem, vključujejo plantarni fasciitis, tenzijske glavobole in težave s koleni.

Gibanje

Pri delih, ki zahtevajo ponavljajoče se gibe, kot so delo v proizvodnji, logistiki ali celo nekatere pisarniške naloge, lahko pride do poškodb zaradi ponavljajočih se obremenitev (RSI). Te poškodbe nastanejo zaradi nenehnega ponavljanja enakih gibov, kar povzroči preobremenitev mišic in tetiv. Pogoste poškodbe zaradi RSI vključujejo sindrom karpalnega kanala, tendinitis in tenosinovitis.

Ergonomski položaji za bolj zdravo delovno okolje

Pravilno sedenje

  1. Pravilna višina sedeža: Noge naj bodo ravno na tleh, kolena pa naj bodo v liniji s kolki ali nekoliko nižje.
  2. Podpora za hrbet: Uporabljajte stol z nastavljivo ledveno oporo, ki podpira naravno ukrivljenost hrbtenice.
  3. Zaslon na ustrezni višini: Zgornji rob zaslona naj bo v višini oči ali nekoliko nižje, da preprečite napetost vratu.
  4. Položaj rok in zapestij: Roke naj bodo v naravni poziciji ob telesu, komolci naj bodo pod kotom 90 stopinj, zapestja pa naj bodo v ravni liniji.

Pravilno stanje

  1. Pravilna porazdelitev teže: Težo telesa enakomerno razporedite med obe nogi in se izogibajte prekomernemu prenašanju teže na eno stran.
  2. Udobna obutev: Nosite čevlje z dobro podporo loka in udobnimi podplati.
  3. Pogosto spreminjanje položaja: Redno spreminjajte položaj in vmes sedite ali hodite, da preprečite preobremenitev mišic.

Gibanje med delom

Poleg pravilne telesne drže je gibanje ključnega pomena za ohranjanje zdravja. Redni odmori za raztezanje in sprehode lahko pomagajo zmanjšati napetost mišic in izboljšati krvni obtok. Nekaj enostavnih vaj, ki jih lahko izvedete na delovnem mestu, vključuje:

  1. Raztezanje vratu: Počasi nagnite glavo naprej, nazaj in v stranice, da sprostite napetost v vratu.
  2. Raztezanje ramen: Krožno gibanje z rameni pomaga sprostiti napetost v ramenih in zgornjem delu hrbta.
  3. Raztezanje hrbta: Stojte z nogami v širini ramen in se počasi sklonite naprej, da raztegnete hrbtenico in zadnje stegenske mišice.

Ergonomija v prostem času

Ergonomija ni pomembna le na delovnem mestu, ampak tudi v vsakdanjem življenju. Pravilna drža med vožnjo, pri domačih opravilih in med prostim časom lahko prepreči nastanek kroničnih bolečin in poškodb. Uporaba ergonomskih pripomočkov, kot so blazine za podporo ledvenega dela hrbta v avtu, pravilno prilagojeni delovni pripomočki doma in udobna obutev, lahko močno prispeva k splošnemu zdravju in dobremu počutju.

  1. Ergonomija v avtomobilu: Pri dolgotrajni vožnji je pomembno, da nastavite sedež tako, da bo podprl naravno ukrivljenost hrbtenice. Uporabite blazino za podporo ledvenega dela in prilagodite višino sedeža, da bodo noge rahlo upognjene in stopala udobno počivala na tleh.
  2. Ergonomija pri domačih opravilih: Pri delu v kuhinji ali pri čiščenju je pomembno, da uporabljate pripomočke, ki zmanjšujejo napetost na hrbet in sklepe. Na primer, pri pomivanju posode uporabite preproge za lajšanje pritiska na noge ali si omislite delovno površino, ki je prilagojena vaši višini.
  3. Ergonomija med prostim časom: Tudi med sedenjem pred televizorjem ali branjem knjige poskrbite za pravilno podporo hrbta in vratu. Uporabite udobne sedeže in vzglavnike, ki podpirajo pravilno držo.

Ergonomska oprema za izboljšanje delovnega okolja

Ergonomski stoli

Naši ergonomski stoli so zasnovani za podporo naravne ukrivljenosti hrbtenice in zmanjšanje napetosti v hrbtu in vratu. Z nastavljivo ledveno oporo, nasloni za roke in možnostjo prilagoditve višine boste lahko našli popoln položaj za delo. Nudimo različne modele, ki so primerni tako za pisarniško kot za domačo uporabo.

Podloge

Podloge so ključnega pomena za zaščito vaših tal in za zagotovitev stabilnosti med delom. Naše ergonomske podloge so zasnovane tako, da zmanjšajo utrujenost nog in stopal med stanjem, ter nudijo dodatno oporo in udobje. Izdelane so iz trajnih in kakovostnih materialov, ki zagotavljajo dolgo življenjsko dobo in enostavno vzdrževanje.

Z gibanjem do bolj zdravega telesa

Poleg pravilne telesne drže je gibanje ključnega pomena za ohranjanje zdravja. Redni odmori za raztezanje in sprehode lahko pomagajo zmanjšati napetost mišic in izboljšati krvni obtok. Nekaj enostavnih vaj, ki jih lahko izvedete na delovnem mestu, vključuje:

  1. Raztezanje vratu: Počasi nagnite glavo naprej, nazaj in v stranice, da sprostite napetost v vratu.
  2. Raztezanje ramen: Krožno gibanje z rameni pomaga sprostiti napetost v ramenih in zgornjem delu hrbta.
  3. Raztezanje hrbta: Stojte z nogami v širini ramen in se počasi sklonite naprej, da raztegnete hrbtenico in zadnje stegenske mišice.

Ergonomska revolucija: Vlagajte v svoje zdravje z našimi izdelki!

Ste pripravljeni narediti korak k bolj zdravemu in udobnemu delovnemu okolju?

  1. Ergonomski stoli: Zasnovani za podporo naravne ukrivljenosti hrbtenice in zmanjšanje napetosti v hrbtu in vratu. Z nastavljivo ledveno oporo, nasloni za roke in možnostjo prilagoditve višine boste lahko našli popoln položaj za delo. Nudimo različne modele, ki so primerni tako za pisarniško kot za domačo uporabo.
  2. Podloge: Podloge so ključnega pomena za zaščito vaših tal in za zagotovitev stabilnosti med delom. Naše ergonomske podloge so zasnovane tako, da zmanjšajo utrujenost nog in stopal med stanjem, ter nudijo dodatno oporo in udobje. Izdelane so iz trajnih in kakovostnih materialov, ki zagotavljajo dolgo življenjsko dobo in enostavno vzdrževanje.

Ne odlašajte in poskrbite za svoje zdravje! Odkrijte široko paleto vrhunskih ergonomskih izdelkov, ki so zasnovani z mislijo na vaše dobro počutje. Z našo pomočjo lahko ustvarite bolj zdravo in udobno delovno okolje, kjer bo vsak trenutek prežet z udobjem in podporo.

Zakaj čakati? Z vlaganjem v ergonomske rešitve ne izboljšujete le svojega zdravja, temveč tudi svojo produktivnost in splošno kakovost življenja. Naši izdelki so skrbno strukturirani, da vam omogočijo najboljše možno udobje in podporo, kar bo pripomoglo k boljšemu počutju in večji energiji skozi celoten dan.

Ne pozabite, da je zdravje vaše največje bogastvo. Poskrbite za svoje telo že danes, ker vam bo hvaležno jutri. Obiščite Rotami in odkrijte, kako lahko z našimi ergonomskimi izdelki preoblikujete svoje delovno okolje v oazo udobja in zdravja. Investirajte vase in izkusite razliko!

Related Posts